100 ГОДИНИ „СЕДМИЦА НА ГОРАТА“

ДОБРОВОЛЧЕСКА ИНИЦИАТИВА ЗА ЗАЛЕСЯВАНЕ В КОМПЛЕКСА НА БАН В ГР. СОФИЯ

Във връзка със 100-годишнината на традиционния празник на българската гора и лесовъдите –v„Седмица на гората“ (7 – 13 април 2025 г.), под надслов „Век от вечността в създаване, опазване и грижа“, Българска академия на науките (БАН) подема доброволческа инициатива за залесяване на зелените площи в комплекса на Академията в ж.к. Гео Милев. Този празник е традиция, която вече век насърчава опазването и грижата за горите в България.
На 9 април 2025 г. от 11:30 ч. тревната площ между Института по математика и информатика, Института по механика и Издателството на БАН ще бъде облагородена чрез засаждане на нови дървета и обособяване на зелена зона за отдих и работа на открито. Основната цел на инициативата е подобряване на условията за труд на учените, създаване на по-благоприятна екологична среда и повишаване на естетическия облик на комплекса.
Инициативата е доброволна и се реализира от учени в комплекса, които искат да създадат кът за отдих, работа на открито и срещи с колеги, каквито пространства са рядкост в столицата. Проектът ще бъде съобразен със спецификите на научната работа, изискваща продължителна концентрация и тишина. Проектът ще бъде реализиран с активното участие на:
Института за гората, който изготвя ландшафтен проект с визуализация, осигурява посадъчен материал и организира логистиката по засаждането.
Института за населението и човека, който координира работната бригада и отговаря за информационното разпространение.
Института за космически изследвания и технологии, който подпомага подготвянето на терена за засаждане и участва в последващата грижа за младите фиданки.
Реализирането на идеята става възможно благодарение на експертизата и труда на учените от Института за гората, както и на ръководството на Академията, което дава „зелена светлина“ на начинанието.

БАН изразява огромна благодарност на ДГС Елин Пелин и ДГС Етрополе, които осигуриха фиданките за проекта. Композицията включва летен дъб (Quercus robur), червен дъб (Quercus rubra), обикновен явор (Acer pseudoplatanus), гинко (Ginkgo biloba) и източна туя (Thuja orientalis).