Практикум с младежите от проект FOREST за разпознаване на дървесните и храстовите видове
Дейностите на младежите от проект За всеки спасил дърво FOREST, свързани с разпознаването на дивите растения и техните местообитания се проведоха в периода 2-4.10.2020 г. с 25 ученици от ППМГ “Акад. проф. д-р Асен Златаров” Ботевград и 25 младежи от гр. Ниш, Сърбия. Дейността се проведе едновременно в двете страни и по обща програма. По време на теренните посещения, младежите направиха хербарии от дървесни и храстови видове от горите на Етрополска Стара планина и парк „Небесните пасбища”, с. Осиковица. Под ръководството на експерти – преподаватели от Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и учени от БАН, са открити над 75 различни вида. В проведените on-line срещи те предствиха по атрактивен начин (чрез видеоматериали и снимки), своите находки на техните връстници от Сърбия. На свой ред сръбските младежи също ги изненадаха приятно с тяхната богата на видове сбирка и начина, по който я представиха – авторска песен.
Подготовката на хербариумите съвпадна с друго интересно събитие в гр. Етрополе сходно по тематика и дух – пленер на художници посветен на растенията и уникалната природа около града. Художниците бяха впечатлени от старанието на младежите от проект FOREST и красивите експонати, които са събрали. Тази неочаквана среща между науката и изкуството, между младостта и зрелостта по пътеките на късната есен, неусетно напомни на всички стиховете на големият Етрополски поет – символист Христо Ясенов:
„По китни дървета и цветни корони
зората разстила прозирна коса.
И капка по капка росата се рони –
и капка по капка,
и капка по капка –
прозрачна и чиста роса.
Земята се буди и слънце съзира –
земята, забулена в черна тъга.
И тръпка по тръпка несетно замира –
и тръпка по тръпка,
и тръпка по тръпка –
по нейната морна снага.
Небето ликува и гордо поглежда –
то гледа простора безкрайно широк.
И дума по дума душата нарежда –
и дума по дума,
и дума по дума –
хвалебни на вечния Бог”
Проектът „За всеки спасил дърво“ №CB007.2.32.170 е съфинансиран от Европейския съюз чрез Програмата за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП България-Сърбия 2014 — 2020 г.
Тази публикация е направена с подкрепата на Европейския съюз, чрез Програмата за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП България-Сърбия 2014-2020, CCI No 2014TC16I5CB007. Съдържанието на публикацията е отговорност единствено на ИГ-БАН и по никакъв начин не трябва да се възприема като израз на становището на Европейския съюз или на Управляващия орган на Програмата.